Post Event Mail- Sapling maintenance – Lets grow our own Oxygen

Lets Grow Our Own Oxygen-Sapling maintenance I

To Know more about our activities and stay tuned on FB:

Lets Grow Our Own Oxygen (FB Group ) –https://www.facebook.com/groups/letsgrowourownoxygen/
Ainthinai- ஐந்திணை (FB page- A hub for all conservation/restoration/green activities ) – https://www.facebook.com/Ainthinai

 Excellent Writeup in Tamil from Durga:
Inline image 1
அதிகாலை 4.45,அலாரம் வைத்து ஆனால் அதற்கு முன்பே எழுந்து அதிக பட்சமாக 15 நிமிடங்களை செலவழித்து காட்டுப்பாக்கம் கிளம்பினோம். வரும்போது “தூக்கத்தை விட தொழுகை மேலானது” என்ற அழைப்பு மசூதியில் இருந்து கேட்க, ஏதோ ஒரு இனம் புரியாத சந்தோஷம் உண்டானது. சரியாக 1.15 மணி நேரம் பயணம்…
காட்டுப்பாக்கம் அய்யனார் பவன் அருகில் அனைவரும் கூடுவதாக இருந்ததால், நானும் என் மகளும் காத்திருந்தோம். அடுத்த முறை கட்டாயம் வருவதாக வாக்களித்ததாலும் அன்று ஒரு முக்கிய அலுவல் இருந்ததாலும் என் கணவர் எங்களிடம் இருந்து தப்பித்தார். 10நிமிட காத்திருப்பின் பிறகு ஒவ்வொருவராய் வந்து சேர்ந்தனர்.
மிக சிலரை தவிர அந்த கூட்டத்தில் எனக்கு யாரையும் தெரியாது, ஆனால் அடுத்த 2 மணி நேரத்தில் அனைவரும் ஒருவருக்கொருவர் தோழமை ஆனோம். எங்கள் பணி – ஏற்கனவே நட்ட செடிகளை சுற்றியுள்ள களைகளை எடுத்தல், பாத்தி அமைத்தல், மரம் பாதுகாப்பு, முள் செடிகளை வெட்டி பாதுகாப்பு வேலி அமைத்தல், உரமிடுதல் மற்றும் நீர் பாசனம் அமைத்தல்..
“பாவேந்தர் நகர்” – இந்த இடத்தில் சில மாதங்களுக்கு முன் நம் அமைப்பினரால் நடப்பட்ட 75 மரக்கன்றுகளில் கிட்டத்தட்ட 60-70%மரக்கன்றுகள் தளிர்த்திருந்தன..
Inline image 2
முதலில் கையில் “தக்காளி சட்னி” வாங்கி பிள்ளையார் சுழி போட்டது Mr.Siddharth Ramana, அடுத்து ஒவ்வொருவராய் சிறு சிறுவிழுப்புண் கள் வாங்கினோம் கருவேல மரம் மற்றும் முட்செடிகளிடமிருந்து…. “வீர” இளைஞர்கள் வேலிக்கான முள்மரங்களை வெட்ட, தேவையான இடங்களில் அவை வைக்கப்பட்டன..
Inline image 3
காலை சிற்றுண்டி ஒரு சிலருக்கு அய்யனார் பவனிலும் (unlucky fellows- we missed kulfi),  மற்ற கொடுத்து வைத்த ஆத்மாக்களுக்கு அருகில் இருந்த கையேந்தி பவனிலும்… மீண்டும் உற்சாகத்துடன் வேலைகளை கவனிக்க தொடங்கினோம்.. எனக்கு ஒரே ஆச்சரியம் என் மகள் அந்த வெய்யிலிலும் உற்சாகமாய் வேலை செய்வதைப் பார்க்க… வீட்டில் AC இல்லையென்றால் ரகளை செய்யும் அவளை நம்ம CTC Group மட்டுமே மாற்றியது என்பது 100% உண்மை..
 Inline image 4
பாவேந்தர் நகரில் இருந்த சிலர் அவர்களின் வீட்டருகே இருக்கும் மரக்கன்றுகளைப் பராமரிப்பதாக சொன்னது சந்தோஷப்படுத்தியது..இந்த இடத்தில் இருந்த ஒரு முதிர்ந்த தம்பதி எங்கள் அத்தனை பேருக்கும் பழச்சாறு கொடுத்து உபசரித்தது மறக்க முடியாத ஒரு நிகழ்வு.. தண்ணீர், வாளி, மற்றும் சில தேவையான உதவிகள் செய்த அத்தனை நல்லுள்ளங்களுக்கும் நன்றிகள் பல..
இந்த ஆத்மார்த்தமான பணிக்கான வாய்ப்பு எல்லோர்க்கும் கிடைக்க வேண்டும் என்பதே என் ஆசை..
Nice Writeup from Sivakumar Shanmugavelu  :
Inline image 6
For most of the guys who are working in IT Companies, their day starts only after 9. That too on weekend, it will be only at noon. I’m also one among those slaves who wear branded dresses and have two or more credit cards and begging the money from friends during the month ends. But in outside, proudly says that working in an MNC. J
For me also the days were gone like waking up at noon on weekends by skipping breakfast, before I was joined in CTC tree planting activities. Once I have been getting involved into those activities, week end long sleep was vanished. Since in tree planting activities we need to reach the spot before the sun started to fry us.
In the same way on Kaatupakkam tree maintenance, I woke up and at 5.30 and left room by room to join with Praveen. But this idiot  made me to wait for half an hour in Camp road and once we started got few call from Sid and Aravind stating that, volunteers were reached the spot already and waiting for others to come. At that time we were just crossing the Chennai Airport by holding around 10+ two liters of soft drink bottles in hand, as we are trying our drip irrigation approach using those water bottles. I asked Aravind to show the new volunteers about the saplings which we planted around the areas.

Inline image 7

Once we reached there with half an hour delay, got few scolding from our fellow friends and started explaining our maintenance activity plan to the volunteers. The activities which were instructed are removing the weeds which are grown around the saplings, fixing the tree guards, keeping throne branches around the saplings, applying manure, implementing our water bottle drip irrigation and watering.


We explained how effectively we can use the 2 liter soft drink bottle instead of just throwing into dust bin, which will be burned somewhere here later. By cutting the bottom portion of the bottle and  making a safety pin hole at the top of the bottle nearer to cap, the drip irrigator will be ready. We covered the pin hole using a plastic cover in order to ensure the water flow will not be stopped by the soil or clay. Once the instruction was over, we asked the volunteers to group themselves to kick start our maintenance work. As we did not have enough tools, few people accompanied with others too.

Within 10 mins, all were urged in search of first aid kid and some medic service. As one of our fellow friend was caught into an serious issue 😛 that while removing the soil, he cut his finger by a piece of glass. Immediately our medic team head 😛 Durga, acted quickly and used the band aid to stop the bleeding. Thanks to Durga for her quick response to save our friends life. It was around 9, and then we asked the volunteers to have the breakfast. Everyone had the idly, vada and Coffee in the nearby shops. I and Masu were aggressively cutting the throne trees for protecting the saplings.

Inline image 11

Once everyone had the breakfast, we resumed our maintenance work. The Sun did not show any mercy on us. In our volunteers, our medic team, Durga, brought her daughter who is doing schooling. We were so happy that, Durga’s interest on making her daughter as socio activist. She was so much interested on doing maintenance works. She also actively participated in CTC-EFI Thiruvanmiyur Beach Cleanup. The maintenance work was continuous even though the sun was trying to make us too tired.
By seeing our hard work under that hot sun, one of the resident offered water melon milk shake for us which was boosted our energy. And the association secretary brought the biscuits and cool drinks. And it was almost 1 o’clock and we called it for the day who wants to leave. Since that time almost we completed 90% work and remaining 10% can be done with the few volunteers. We gathered at one place posed for a group pic. Once the volunteers started moving, remaining people continued our work. Again to quench our thirst, God had sent a Gulfi guy and everyone had a Gulfi ice. As usual we were fighting and tasting some one else’s gulfi ice. Hope after seeing those photos of Gulfi ice, the volunteers who  left early were left stomach burning 😛

Inline image 13


After an hour we completed all our maintenance activities and we re-visited the entire area, to check any tools which we left over. Since we had missed at least 1 tool in every plantation drives. Luckily we didn’t miss any tool. Before we were heading to our home, Aravind revealed his surprise of giving his birthday treat, which he told on previous day. After few mins of discussion we decide to go to Anjappar. We started our vehicles in search of the restaurant in and around Porur. On the way we saw Madurai Kannappar Restaurant, we parked our vehicle and entered into there.

At the extreme we grabbed the plate from the server before he places it to table. But we start our war on non-veg world, our two poor vegetarian fellow friends, completed their lunch and just watching our activities. After everyone completed, except me, I was trying to complete my Chicken biriyani, the fellows ordered ice creams. Once the ice creams were received these people asked the server to keep in another table in the next room. As everyone completed their lunch, I was in the middle of chicken biriyani. I was worried that if I go there after completing this biriyani, I will see only empty bowls. So decide to have the ice cream and to have biriyani later. As usual, fighting on ice creams. Finally I completed my biriyani after having the ice cream. Then we asked the bill and Aravind paid the bill and we came out. Our tummy was full and satisfied with the treat which he had given this treat after 6 months of his birthday.


And we started our vehicle to our room. In the middle way Aravind called and enquired about his cap which costs Rs. 500 and 1 day old. While eating at the restaurant, he kept the cap at the side of the table and forgot to take it back. And at 4, I reached room with fullest satisfaction on my tummy and greatest satisfaction on heart by our successful start of our maintenance activity.

Inline image 10
Nabble Forum Link for the event :
Feedback :
Please post your comments and suggestions in the following link:
http://www.chennaitrekkers.org/2012/03/your-feedback-matters.html 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

five × five =